Tom i Jerry

Tom i Jerry to postacie stworzone przez legendy światowej animacji – Williama Hannę i Josepha Barberę. Ci twórcy początkowo planowali bajkę o psie i lisie, jednak ten pomysł został odrzucony, a wtedy wpadli na pomysł kreskówki o kocie i myszy.

Tom i Jerry
Tom i Jerry

Pierwsza seria została wyprodukowana przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i okazała się ogromnym sukcesem. Była wyświetlana w kinach, zbierała bardzo dobre recenzje, zyskała wielką sympatię widzów, a Akademia Filmowa doceniła starania twórców przyznając aż siedmiu odcinkom nagrody Oskara. Kreskówka charakteryzuje się klasycznym już ujęciem humoru, pełnym pościgów, nagłych zmian akcji i salw śmiechu wywoływanych przez kolejne próby pochwycenia Jerry’ego przez Toma – oczywiście zawsze nieudane. Wbrew pozorom Tom jest przykładem postaci wielce dramatycznej, z góry wiadomo, że wszystkie jego starania skazane są na niepowodzenie. Mimo wszystko nie załamuje on się i z mozołem godnym Syzyfa wciąż podejmuje kolejne próby. Mnogość zabawnych sytuacji oraz wyraziste postacie głównych bohaterów (którzy są niezwykle sympatyczni) sprawiają, że filmy z ich udziałem nic nie straciły ze swej atrakcyjności i do dziś śmieszą widzów na całym świecie z niesłabnącą siłą. Oprócz pary będącej podstawą dla wszystkich odcinków mamy też do czynienia z całą plejadą postaci drugoplanowych, których pojawianie się zwiastuje określone wydarzenia i dodaje serialowi kolorytu. Spike to skonfliktowany z Tomem buldog, który nie raz ratuje Jerry’ego przed niezmordowanym kotem. Również syn Spike’a – Tyke, który jeszcze jest małym szczeniakiem, nie przepada za Tomem. Zupełnie innym typem bohatera jest kot Butch – czarny kot, który często rywalizuje z Tomem o względy białej kotki Toodles, w której oba koty się podkochują.
Druga seria Toma i Jerry’ego stworzona przez Gene Deitcha na początku lat sześćdziesiątych była już tylko kiepską namiastką wspaniałej kreskówki sprzed lat i po stworzeniu trzynastu odcinków pałeczkę przejął Chuck Jones, który stworzył serię trzecią. Mimo jego niesamowitego talentu i ciężkiej pracy nad restauracją reputacji serialu Tom i Jerry nie odzyskali dawnej popularności. Mimo tego owoce jego pracy wciąż ogląda się z wielką przyjemnością.

Dodaj komentarz