Teletubisie

Teletubisie to serial telewizyjny przeznaczony dla najmłodszych dzieci, od pierwszego do czwartego roku życia, oglądany jednak często również przez starszych. Są one stworzeniami o oryginalny wyglądzie, przypominającym nieco dzieci (duże głowy, proporcje ciała, sposób poruszania się), pokryte kolorowym futrem, posiadają one na brzuchach ekrany telewizyjne, a których od czasu do czasu wyświetlają filmy z udziałem przedszkolaków. W ciągu czterech lat produkcji nakręcono 365 odcinków, serial nadawany jest w 120 krajach, a przetłumaczono go na 21 języków.

Teletubisie - bajki dla dzieci
Teletubisie - bajki dla dzieci

Zaletą Teletubisiów jest niespotykane podejście do tematu interakcji z najmłodszymi, a także propagowanie otwartości i multikulturowości. Każdy Teletubiś ma inny kolor (fioletowy, zielony, żółty i czerwony), dwa są płci męskiej, a dwa żenskiej, każde jest w innym wieku. Najstarszy jest Tinky Winky, następny w kolejności jest Dipsy, potem Laa-Laa, a najmłodsza jest Po. Zachowują się odpowiednio do swojego wieku i mówią jak dzieci (stosują uproszczoną gramatykę, ograniczone słownictwo, Po ma problem z seplenieniem i zjadaniem głosek). Postaciami pobocznymi, które również pojawiają się w serialu są: Noo-Noo, czyli pupilek Teletubisów, odkurzacz o wielkich oczach, który uwielbia zasysać różne przedmioty, oraz słoneczko o twarzy bobasa, które uśmiecha się w każdym odcinku rozpoczynając i kończąc ich bogaty w gry i zabawy dzień.
Popularność Teletubisiów wciąż jest ogromna i nie słabnie. Twórcy serialu postarali się, aby był on wyjątkową oraz jedną z pierwszych przygód tego rodzaju, zadbali wiec o to, żeby przygody głównych bohaterów były pouczające. Tak więc Teletubisie uczą nowych słów, zachowań, pozwalają dzieciom poznawać świat i prawa nim rządzące. Jest to program, którego wartość merytoryczna jest nie do przecenienia. Poszczególne odcinki dzieci oglądają z rosnącym zaciekawieniem, snute opowieści są proste i łatwe, a jednocześnie podbudowane chęcią przekazywania określonej wiedzy. Teletubisie są przykładem tego, jak uczyć bawiąc od najmłodszych lat. Ich zachowanie uczy postępowania pozbawionego jakiejkolwiek agresji, z całą pewnością są odpowiednim wzorcem dla małych dzieci.

Dodaj komentarz