Spider-Man

Imię Spider-Man pisane jest z myślnikiem, co zgodnie z zamysłem jego twórcy Stana Lee miało odróżniać jego imię wizualnie od postaci z Universum DC – Supermana, potencjalny Spiderman miałby dużo gorszą pozycję marketingową.

Spider-Man i kobieta kot
Spider-Man i kobieta kot

Jako jedna z postaci niezwykle rozbudowanego Universum Marvela Spider-Man wyróżnia się na tle innych kostiumowych superbohaterów poprzez bycie bliższym rzeczywistości. Prowadząc podwójne życie Peter Parker musi zmagać się z takimi samymi przeciwnościami losu, jak reszta zwyczajnych ludzi. Musi zarabiać na życie jako fotoreporter, ma wrednego szefa, opiekuje się samotną ciotką, próbuje poradzić sobie z przebojowością swojej żony, choruje, ma problemy ze snem. W życiu prywatnym jest nieśmiały i zakompleksiony, a jego alter-ego pozwala mu wyrzucić z siebie ogromny emocjonalny ładunek, jaki w sobie niesie. To właśnie ta druga – ludzka twarz – przysporzyła mu ogromnej popularności zarówno jako bohatera komiksu, kreskówki, jak i kasowych filmów. Od lat znajduje się on nieprzerwanie w czołówce najpopularniejszych superbohaterskich postaci na świecie. Jest także ikoną popkultury, jego maska jest drukowana na koszulkach, używana jako symbol. Spider-Man w ciągu dekad stał się rozpoznawalną i cenioną marką Universum Marvela. Pod względem popularności stawia się go w jednym rzędzie z takimi postaciami jak Batman, Superman czy Kapitan Ameryka. Jego życie rodzinne przysparza mu dodatkowych fanów, zainteresowanych „tą drugą” stroną życia bohatera. Spider-man pojawiał się na przełomie lat w wielu seriach animowanych, wśród których wyróżnić można: Spider-Man, Spider-Man and His Amazing Friends, Spider-Man Unlimited, Spider-Man 2003 MTV Series, czy The Spectacular Spider-Man. Część z nich odniosło spory sukces i jest od czasu do czasu prezentowana w telewizjach różnych krajów.
Jak na typowo amerykański suberbohaterski klimat opowieści Spider-Man niesie ze sobą trochę ciekawych treści, chociażby na temat odpowiedzialności, miłości, czy właściwego podejścia do życia. Poprzez swoje codziennie zmagania ze „zwykłymi” problemami pokazuje on, że wszystkie te codziennie sprawy są równie ważne co ratowanie świata. Dlatego pokazuje on bardziej realistyczną stronę życia, gdzie brakuje czasem pieniędzy, czasu, czy uznania ze strony innych osób.

Dodaj komentarz