Reksio

Reksio jest bohaterem, którego nie trzeba przedstawiać. Jedna z najpopularniejszych polskich bajek wciąż bawi, a przy okazji uczy też dzieci wielu istotnych rzeczy. Od kwestii przyjaźni, poprzez wiedzę o zwierzętach, gospodarstwie, po tworzenie więzi społecznych i naukę odpowiednich zachowań, Reksio stanowi kamień milowy nie tylko dla polskiej ale również międzynarodowej animacji.

Bajki Reksio
Bajki Reksio

Bajka opowiada o przygodach sympatycznego kundelka z charakterystyczną łatką na oku oraz jego przyjaciół – kur, kotów, innych psów, oraz jego właściciela. Główny bohater mieszka w niewielkiej budzie, jednak rzadko w niej przebywa, ponieważ na podwórku ciągle dzieje się coś, co wymaga jego uwagi. On sam często poszukuje nowych znajomości i przygód, stąd rzadko się nudzi. Jest on na tyle ciepły, otwarty i łagodny, że łatwo się zaprzyjaźnia oraz w sposób dyplomatyczny rozwiązuje często pojawiające się między zwierzętami konflikty. Reksio jest przy tym psem bardzo kreatywnym – nie raz wciela się w różne postacie od aktora grającego w filmie, przez pielęgniarza, którego zadaniem jest opieka nad chorym przyjacielem, po mediatora i rozjemcę podwórkowych kłótni. Jego przygody są nadzwyczaj pouczające. Prostym przykładem nauk płynących z perypetii Reksia jest odcinek, w którym dzieci mogą poznać negatywne skutki unikania wody i mydła.
Przez dwadzieścia jeden lat pracy Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstało sześćdziesiąt pięć części oraz trzy odcinki świąteczne. Prace nad Reksiem zakończyły się dopiero w 1988 roku. W ostatnich latach wskrzeszono postać pieska w powstałej serii przygodowych gier komputerowych przeznaczonych dla młodego odbiorcy. Jednak to dzięki serialowi zapisał się on na stałe w księgach najpopularniejszych dziecięcych bohaterów. Nie da się ukryć, że Reksio, jako jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny przedstawiciel psiego rodu, dla wielu młodych odbiorców stał się wzorem do naśladowania. Wśród zgiełku współczesnych pokemonowych i bakuganowych sieczek z całą pewnością Reksio ratuje honor animowanych bohaterów przed popadnięciem w kompletną umysłową stagnację. Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach rozwiązywanie problemów za pomocą rozmowy i dyplomacji nie jest w cenie. Dużo łatwiej coś wysadzić w powietrze albo chociaż kopnąć ze dwa razy. Reksio tego nie oferuje. Reksio ma w zanadrzu coś znacznie ciekawszego.

Dodaj komentarz