Pokemon

Pokemon, czyli kieszonkowe potwory, jest nazwą niezwykle rozbudowanej serii gier konsolowych Nintendo (najbardziej dochodowej serii zaraz po grach z cyklu Mario). Niedługo po zapoczątkowaniu przez gry pasma sukcesów Pokemon został zaadaptowany do wykorzystania w anime, mangach oraz filmach pełnometrażowych. Głównym bohaterem serialu jest Ash Ketchum, chłopiec, który chce zdobyć poprzez szereg pojedynków tytuł Mistrza Pokemonów. Serial opowiada o jego drodze po kolejnych szczeblach kariery oraz pojedynkach, które toczy za pomocą swojego Pokemona Pikachu. Dostać się do finałów mają mu pomóc zdobywane po drodze odznaki. Pokemony trenerzy przechowują w tak zwanych Pokeballach, a każde stworzenie należy do jednego z osiemnastu typów, zna określone ataki stosowane podczas bitwy oraz posiada własne statystyki. Co jakiś czas pojawia się nowa, łączona z serialem seria Pokemonów – obecnie są cztery takie serie, łącznie zawierające 493 stworzenia.
Twórcą Pokoemonów jest Japończyk Satoshi Tajiri, którego pomysły silnie związane są z pasją zbierania owadów, której oddawał się w dzieciństwie. Każdego preparował, nadawał mu imię, a potem organizował ich walki organizując wyimaginowane turnieje i konkursy. Odcinki serialu dzielą się na trzy serie o nazwach: Pokemon, Pokemon: Advanced Generation oraz Pokemon: Diamond & Pearl. Jednak ten podział jest stosowany jedynie w Japonii, a poza nią dzieli się go na dwanaście sezonów. Do tej pory łączna liczba odcinków wynosi ponad 600.
W Polsce serial emitowany był w telewizjach Polsat, TV4 i Jetix, a filmy w TVN, TVN7, Filmbox, HBO, HBO2, Cinemax, oraz Cinemax 2.
Pokemon jest przykładem animacji bardzo charakterystycznej dla Japończyków zarówno pod względem treści, jak i formy. Mangowe postacie poruszają się w fantastycznym świecie, a scenariusz obejmuje kolejno zdobywane poziomy i odznaki – karierę głównego bohatera od samego początku. Serial pokazuje ogromną ilość pojedynków miedzy poszczególnymi Pokemonami. Seria wciąż jest tworzona zarówno na rynku seriali telewizyjnych, jak i gier oraz filmów pełnometrażowych.

Dodaj komentarz