Muminki

Muminki to istoty podobne nieco do hipopotamów, ale dwunożne, zamieszkują Dolinę Muminków położoną gdzieś w Finlandii. Ich świat pełen jest rozmaitych stworzeń, wśród których wymienić można chociażby: Paszczaki, Hatifnatowie, czy Mimble.

Muminki
Muminki

Nie są one jedynie tłem dla głównych bohaterów, a wyrazistymi postaciami z własną filozofią, podejściem do życia i określonym temperamencie. Pierwsza książka o przygodach Muminków (o których sama autorka Tove Jansson mówi, że są odmianą trolli) ukazała się w 1945 roku i z miejsca okazała wielkim sukcesem. W kolejnych latach powstało jeszcze osiem części, które również stały się niezwykle popularne. Na ich podstawie nakręcono wiele filmów (między innymi w Japonii, Szwecji, ZSRR, czy Polsce), powstały seriale i komiksy.
Historie snute wokół postaci Muminków uderzają ciepłem, pozytywnym podejściem do opowiadanych przygód oraz delikatnym humorem. Muminek jest przykładem osoby mającej bardzo otwarte podejście do nowości. Jest łagodnie usposobiony i ma dobre serce, bardzo entuzjastycznie podchodzi do następujących po sobie wydarzeń. Jego najlepszym przyjacielem jest Włóczykij – filozof i indywidualista, który nie przywiązuje wagi do dóbr doczesnych (jedyną rzeczą jaką posiada oprócz obdartego ubrania jest ustna harmonijka). Jak wskazuje jego imię jest włóczęgą, każdego roku, gdy Muminki zapadają w sen zimowy wybiera się w podróż na południe, by zwiedzać obce krainy. Tata Muminka jest typem romantyka, marzyciela, jest pisarzem, który tworzy sztuki teatralne i pamiętniki. Mama Muminka jest osobą równie ciepłą, co odpowiedzialną. Zdaje sobie sprawę z tego, że każdy najlepiej uczy się na własnych błędach, dlatego jej wpływ na rodzinę jest dużo większy niż mieszkańcom domu mogłoby się zdawać. Warto wspomnieć jeszcze o Małej Mi, która jest bardzo mała i mieszka razem z rodziną Muminków, Ryjku, który został zaadaptowany przez rodzinę Muminków mimo, że wygląda zupełnie inaczej niż one, oraz Panna Migotka i Migotek – rodzeństwo nieco podobne fizycznie do Muminków. Migotek znany jest z częstego zwoływania zebrań, których mianuje się przewodniczącym, Panna Migotka natomiast uwielbia biżuterię i przeglądanie się w lustrze, potrafi także zmieniać swój kolor zależnie od nastroju.
zdjęcie ze strony http://www.muumimaailma.fi/

Dodaj komentarz