Krecik

Krecik to najpopularniejsza kreskówka Czeska (a wcześniej Czechosłowacka). Jest to nie tyle serial, co cykl filmów animowanych autorstwa Zdenka Milera tworzony od 1956 roku aż po dzień dzisiejszy. Składa się z kilkudziesięciu części i zdobył ogromną popularność w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie.

Bajki Krecik
Bajki Krecik

Historia Krecika zaczęła się, gdy jego twórca otrzymał od telewizji zlecenie stworzenia filmu edukacyjnego o produkcji tkanin. Miler nie chciał jednak prostej historii, marzyła mu się kreskówka dla dzieci, której bohaterem byłoby jakieś zwierzę, a przekazywanie treści odbywało się nie wprost, ale poprzez metafory. Ponieważ filmy Disneya przedstawiające rozmaite zwierzęta były w latach 50-tych XX wieku bardzo popularne niemożliwym było uczynienie bohaterem któregokolwiek z nich. Zakrawająca niemal na legendę opowieść mówi, że autor wybrał się do lasu, jednak nie napotkawszy żadnego zwierzęta udał się w stronę polany, gdzie wpadł na kreci kopiec. Początkowo kret nie wydawał mu się zwierzęciem nadającym się do sportretowania, a jego rysunki w atlasie nie przypadły mu do gustu. Postanowił więc stworzyć postać wedle własnego, przestylizowanego projektu. Tak powstał Krecik, jakiego znamy dzisiaj. Krecik jest typem bohatera niezwykle ciepłego i sympatycznego. Jego miny, a także szczątkowe wypowiedzi są niezwykle charakterystyczne, a jednocześnie wyraziste i doskonale oddające to, co chce on w danej chwili przekazać. Jest on wzorem dla wielu młodych twórców animacji, którzy sztuki tworzenia postaci oraz scenariuszy dla dzieci uczą się właśnie na tych filmach. Liczne nagrody, jakie zebrała przez lata seria są jedynie kolejnym dowodem na to, jak wspaniałym filmem są przygody Krecika. Z całą pewnością każde dziecko powinno je poznać, nauka płynąca z każdego odcinka jest nie do przecenienia, przekazywane treści działają rozwijająco, a pozytywny stosunek postaci do siebie uczy prawidłowego budowania pierwszych relacji społecznych.
Krecik wciąż jest pokazywany przez liczne stacje telewizyjne na całym świecie, a jego twórca mimo zaawansowanego wieku ciągle pracuje nad kolejnymi odcinkami. W międzyczasie jego bohater stał się ikoną współczesnej popkultury. Produkuje się kolorowanki, książeczki dla dzieci, breloki, maskotki, koszulki, czapeczki oraz wiele innych produktów przedstawiających Krecika.

Dodaj komentarz