Gumisie

Gumisie to bajka ze stajni animacji wytwórni Walta Disneya, bardzo popularny serial opowiadający o niedźwiedzio-ludzko wyglądających bohaterach produkujących specjalny gumi-sok z gumi-jagód, dzięki któremu mają zdolność do zachowywania się niczym gumowa (a może raczej kauczukowa z uwagi na moc odbicia) piłka.

Gumisie
Gumisie

Ten sam sok działa na ludzi dając im nadludzką siłę. Świat przedstawiony w bajce jest rodzajem fantastycznego „neverlandu”, w którym występują oprócz gumisiów i ludzi trolle, ogry, smoki, czy olbrzymy. Głównymi bohaterami jest sześć gumisiów samotnie próbujących kryć się przed wzrokiem ludzi królestwa Dunwyn, oraz unikać gniewu złego Księcia Iktorna. Przy tym ich zadaniem jest ochrona dziedzictwa przodków – ogromnego zespołu grot, mieszkań, tuneli i urządzeń, zgromadzonych pod ziemią, a pozostawionych po mitycznych „starożytnych gumisiach”, które podobno odleciały za morze na zbudowanych własnoręcznie latających statkach.
Główni bohaterowie to postacie z charakterem, odmiennych osobowościach, nawiązujących często typów świata współczesnego. I tak mamy troskliwą babunię, zbuntowaną nastolatkę, zrzędzącego perfekcjonistę, czy ciekawskie dziecko. Charakterystyki tego rodzaju nie wypadają sztucznie, wręcz przeciwnie zderzanie się różnych opinii i podejść prowadzi do wielu komicznych sytuacji i niewymuszonych żartów. Jednocześnie wzajemne interakcje pozbawione są jakiejkolwiek wrogości czy przemocy.
Gumisie są pierwszym serialem animowanym produkowanym przez wytwórnię Walta Disneya, przetarł szlaki takim seriom, jak Kacze Opowieści, Timon i Pumba, i wielu innym. Traktowany przez wielu jako prototyp seriali disneyowskich produkowanych w latach 90-tych i na początku XXI wieku stał się ważnym elementem amerykańskiej kultury i rozpoznawalnym na całym świecie produktem. Historie opowiadane przez scenarzystów są ciekawe i wciągające dla młodego widza, dbając o historyczne szczegóły bardzo postarano się, by nie przytłoczyć dzieci nadmiarem elementów, czy skomplikowanym słownictwem. Dlatego serial jest łatwo przyswajalny, a jednocześnie posiada bardzo bogatą otoczkę i rozbudowane tło. Dodać należy, że serial jest na tyle atrakcyjny, że nie raz przykuć może też starszego widza, a klasyczny podział na dobro i zło pozwala łatwo identyfikować się z poszczególnymi bohaterami, co poprawia tylko odbiór całości.

zdjęcie ze strony epuls

Dodaj komentarz